AKTUÁLNĚ: Українці, увага! Тут ви можете знайти важливі посилання з інформацією про ваше перебування в Чеській Республіці.

Potýkám se s problémy kvůli svému postižení

Pomůžeme vám, když máte problémy kvůli svému zdravotnímu postižení. Budeme také rádi, když nás upozorníte na systémové potíže, s nimiž se lidé s postižením setkávají, a které by bylo dobré řešit. Kromě pomoci jednotlivcům se totiž snažíme o celkové zlepšení situace lidí s postižením.

Snažíme se systematicky zlepšovat situaci lidí s postižením. Spolupracujeme přímo s lidmi s postižením, pravidelně navštěvujeme zařízení, kde jsou lidé s postižením, provádíme výzkumy.

Budeme rádi, když nás upozorníte na problémy, s nimiž se lidé s postižením setkávají, abychom se na ně mohli zaměřit – třeba že se lidé na vozíku nemohou dostat do vlaku, že není dost tlumočníků do znakového jazyka, že chybí nějaké služby, které by lidem s postižením pomohly žít nezávisle apod.

Můžeme pomoci

  • když jste kvůli zdravotnímu postižení diskriminovaný
  • když se s vámi nebo s někým blízkým kvůli zdravotnímu postižení špatně zachází v zařízení, kde je omezena svoboda
  • když se vám nedaří něco řešit s úřady, ať už proto, že máte zdravotní postižení, nebo váš problém s postižením souvisí (např. invalidní důchod)
  • když máte potíže s ustanoveným veřejným opatrovníkem

Náš syn je vážně duševně nemocný a měl hrozně nízký invalidní důchod. Kdybychom ho nepodporovali, nepřežil by. Obrátili jsme se na ombudsmana a ten zjistil, že úřady nezohlednily, jak dlouho je syn nemocný, a důchod mu vyměřily špatně. Díky ombudsmanovi má teď syn slušný důchod a ještě mu úřady vyplatily zpětně to, co měl dostávat.

paní Helena

Pracovníci ústavu mi dřív zakazovali stýkat se s ženami. Po návštěvě právníků od ombudsmana s tím přestali. Mohl jsem si najít přítelkyni a teď spolu bydlíme a chceme se vzít.

pan Antonín

Špatně chodím a dřív jsem nemohla zaparkovat blízko bytu. Teď, díky tomu, že ombudsman podpořil změnu vyhlášky, mohu požádat o parkovací místo přímo u domu.

paní Ladislava

Zjistili jste, že vám ombudsman může pomoci?

Podejte podnět