AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

Zástupce ombudsmana a Ministerstvo zdravotnictví se dohodli na dalším postupu v případě Dětské psychiatrické nemocnice Louny

Ministerstvo zdravotnictví přislíbilo zástupci ombudsmana Vítu Alexandru Schormovi, že do konce března připraví spolu s vedením Dětské psychiatrické nemocnice Louny a majitelem objektu, kde nemocnice sídlí, plán dílčích stavebních úprav. Ty by měly přispět ke zlepšení podmínek pro pacienty.

Nevyhovující prostory a další problémy řeší veřejný ochránce práv s nemocnicí i ministerstvem již od první návštěvy v roce 2011. Prostředí v nemocnici se ale od té doby výrazně nezměnilo. Děti stále pobývají ve strohých pokojích s minimem vybavení. Některé pokoje mají vykachlíkované zdi nebo mříže na oknech a na odděleních chybí dveře na toalety či do sprch.  

„Dětští pacienti zůstávají v nemocnici týdny i měsíce. Není fér, že se kromě svého závažného duševního onemocnění musí potýkat i s místními nedůstojnými podmínkami. Neutěšené prostředí psychice léčených dětí rozhodně neprospívá. Bez ohledu na to, komu budova nemocnice patří, by stát měl umět zajistit dětem vhodné podmínky pro léčbu,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Nyní ministerstvo slíbilo dostat k jednacímu stolu jak vedení nemocnice, tak majitele budovy. Společně by měli přijít s plánem, jak prostředí v nemocnici zlepšit i za stávající situace. Ministerstvo zástupce ombudsmana na setkání koncem minulého roku také informovalo, že nemocnice se v posledních dvou letech pod vedením nové ředitelky zaměřovala především na zlepšení poskytované péče a přijala více lékařů a sester.

Vytisknout

Zpět na aktuality