Zveřejněno
O poměrech v psychiatrických nemocnicích a odděleních bude zástupce ombudsmana v pondělí znovu jednat na Ministerstvu zdravotnictví
Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm chce na pondělním setkání opětovně diskutovat o plánech ministerstva na zlepšení nevyhovujících podmínek v psychiatrických nemocnicích. Na chybějící soukromí pacientů v mnohalůžkových pokojích a další nedostatky upozorňuje veřejný ochránce práv dlouhodobě.
Naposledy zástupce ombudsmana informoval ministra zdravotnictví o svých zjištěních z psychiatrických nemocnic letos na jaře. Přestože se vedení nemocnic snaží podmínky na odděleních v rámci možností zlepšovat, na zásadnější stavební úpravy většinou nemají samotné nemocnice dostatek peněz. Pacienti tak leckde stále žijí třeba i na sedmilůžkových pokojích, někdy ani nemají žádný prostor na uložení osobních věcí.
V jedné z nemocnic je oddělení dětské psychiatrie ve dvou podlažích. Nemocnice nemá dost personálu, aby mohl být s dětmi v obou patrech najednou, proto musí děti trávit celý den v klubovnách v přízemí. Nejenže si nemohou podle potřeby odpočinout ve svých pokojích, ale především pobyt více dětí v malém prostoru zvyšuje napětí mezi nimi a vede ke konfliktům. Podmínky na dětských psychiatriích shrnuje loňská zpráva ze série návštěv pěti psychiatrických nemocnic nebo oddělení.
„Aktuálně i veřejnost hodně řeší především podobu dětské psychiatrie v Lounech. Každý, kdo zahlédl fotografie tamních pokojů, si asi dokáže představit, jak těžko se v takovém nedůstojném prostředí musí dětským pacientům žít. Ministerstvo přitom o tristní situaci v Lounech ví minimálně deset let už od naší první systematické návštěvy v roce 2012. Intenzivně se o možných zlepšeních snažíme s ministerstvem bez větších úspěchů komunikovat poslední dva roky, které uplynuly od dosud poslední návštěvy v této nemocnici,“ popsal zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. Doufá, že na schůzce by mohly zaznít podrobnosti k plánu ministerstva na stavbu úplně nové budovy místo té stávající, kterou má nemocnice pouze v nájmu.
„Současný stav, kdy například chybí dveře do pokojů a dokonce i na toaletu či do sprch, je absolutně nepřijatelný. Umíte si představit, že by takto vypadala jiná oddělení nemocnic? A to na chirurgii nebo interně stráví člověk týden či dva. Děti na psychiatrii ovšem pobývají třeba čtvrt roku i déle. Stát musí i pacientům v psychiatrických nemocnicích zajistit vyhovující bezpečné a důstojné prostředí, kde se budou moci zdárně léčit. Není možné, aby veřejné zdravotnické zařízení zůstalo odkázané na příspěvky dárců,“ dodal Schorm s odkazem na veřejnou sbírku, ve které se lidé pro lounskou psychiatrii skládají na vybavení a opravy.
Na pondělním jednání chce zástupce ombudsmana kromě situace v Lounech diskutovat například také o tom, jak ministerstvo zajistí změnu na příjmových odděleních psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Tamní materiální podmínky jsou podle zprávy z návštěvy v roce 2020 život ohrožující jak pro personál, tak pro pacienty.