AKTUÁLNĚ: Od 6. 1. 2025 aktualizujeme úřední hodiny osobního příjmu

Zveřejněno Tisková zpráva

Vzdělávání a zaměstnání lidí s postižením jsou hlavní priority, kterým se bude tento rok věnovat poradní orgán ombudsmana

Poradní orgán veřejného ochránce práv pro oblast ochrany práv osob se zdravotním postižením si pro rok 2025 stanovil dvě klíčové priority – podporu kvalitního a inkluzivního vzdělávání dětí s postižením a podporu zaměstnávání na otevřeném trhu práce. Lidé s postižením často pracují na chráněném trhu práce, například v chráněných dílnách. Chráněný trh plní svou důležitou roli, ale v ideálním případě by měl sloužit spíše jako přestupní stanice, která lidem s postižením usnadní přechod na otevřený trh práce, který je cílem. Stejně jako poradní orgán se ombudsman v roce 2025 bude v oblasti ochrany práv lidí s postižením věnovat tématům vzdělávání a zaměstnávání. Mezi jeho priority budou patřit také deinstitucionalizace, rovnost před zákonem a podpora participace lidí s postižením.

Aby lidé s postižením mohli plně využít své schopnosti na otevřeném trhu práce, je zásadní mít již od počátku kvalitně nastavený systém inkluzivního vzdělávání, který je na tuto budoucnost připraví. „Názory poradního orgánu, zkušenosti a podněty jsou pro činnost naší Kanceláře velmi důležité. Témata, která si vzal poradní orgán jako prioritu pro rok 2025, spolu úzce souvisejí. Bez přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání, které respektuje potřeby jednotlivců, nemohou lidé s postižením dosáhnout plnohodnotného uplatnění na otevřeném trhu práce,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Mezi další priority zařadil poradní orgán dostupnost sociálních a zdravotních služeb pro lidi s postižením, bezbariérovost a přístupnost informací. Za důležitý označil rovněž celkový mediální obraz a prezentaci potřeb lidí s postižením, protože způsob nahlížení společnosti na ně má velké dopady na jejich každodenní život.

Součástí prosincového jednání orgánu byla také bilance a shrnutí aktivit za rok 2024. Poradní orgán se sešel celkem čtyřikrát. Projednával mimo jiné digitální přístupnost, finanční zabezpečení lidí s postižením, proměnu sociálních služeb a změny školského zákona, o nichž budou v dohledné době rozhodovat poslanci.

 

Poradní orgán veřejného ochránce práv pro oblast ochrany práv osob se zdravotním postižením zajišťuje zapojení lidí s postižením do monitorování dodržování práv vyplývajících z Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. Poradní orgán předkládá systémová témata v oblasti ochrany práv lidí s postižením, poskytuje konzultace a praktické informace a zaujímá stanoviska k strategickým dokumentům ombuds­mana týkajících se práv lidí s postižením. Poradní orgán ombudsmanovi také zprostředkovává podněty od lidí s postižením nebo od organizací hájících jejich práva a zajišťuje informovanost o činnosti ombudsmana v oblasti monitorování podle Úmluvy.

Vytisknout

Zpět na aktuality