AKTUÁLNĚ: Українці, увага! Тут ви можете знайти важливі посилання з інформацією про ваше перебування в Чеській Республіці.

Zveřejněno Tisková zpráva

Dnes si připomínáme Mezinárodní den Romů, ke kterému se připojujeme a přejeme vše dobré

Chceme pogratulovat všem Romům k dnešnímu svátku a také vyjádřit podporu těm, kterým se nevyhnula válka a patří mezi uprchlíky z Ukrajiny. Oceňujeme, že stát i neziskové organizace včetně těch romských s velkým nasazením pomáhají potřebným. 

Zástupkyně ombudsmana se situaci romských uprchlíků věnuje, obrátila se též na ministra vnitra a ministra práce a sociálních věcí. Řešila s nimi potřebu podpořit neziskové organizace v jejich současné práci, jejich zapojení do pracovních skupin pro řešení uprchlické krize či možnost tlumočení.

V současnosti ombudsman finalizuje také druhou monitorovací zprávu o rovném zacházení, v níž se mimo jiné věnuje vzdělávání Romů. V první zprávě uvedl, že bude důležité sledovat kvalifikované odhady podílu romských dětí ve školách, stejně tak počet škol s vyšším podílem romských žáků nebo podíl romských žáků v povinném posledním ročníku mateřských škol. Zaměřuje se také na případné změny ve vzdělávání pedagogů, zda se učí o specificích práce s žáky s odlišnými kulturními a životními podmínkami, nebo jestli systém dalšího vzdělávání zahrne modul metodické podpory ve vztahu k romským žákům.

První monitorovací zpráva

Vytisknout

Zpět na aktuality