AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Sborníky a publikace

Zajímá vás určité téma a hledáte k němu komplexní informace? Možná je najdete v některém z našich sborníků, ať už jde o řadu Stanoviska, sborníky z tematických konferencí, nebo o jiné publikace.

Edice Stanoviska

Od roku 2007 vydává ombudsman tematické publikace v ediční řadě Stanoviska. Publikace jsou určeny úřadům a dalším institucím jako určitá metodická pomůcka. Obsahují totiž vysvětlení témat a pojmů, uvádějí přehled právních předpisů a důležitých soudních rozhodnutí a především veškerou problematiku ukazují na konkrétních případech, kterými se ombudsman zabýval. Publikace je ale užitečná i pro neodborníky, protože jim umožní zorientovat se v tématu a seznámit se se svými právy.

Sborníky z konferencí

Nemohli jste se účastnit naší konference, téma vás zajímá a chcete se dozvědět, jaké poznatky a názory zde zazněly? Po skončení některých konferencích vydáváme sborníky s příspěvky účastníků. Zde je jejich přehled – sborníky jsou řazeny nikoli podle data vydání, ale podle data konání konference.

Edice dobré správní praxe

V letech 2009 – 2011 vydal ombudsman 3 publikace ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR. Velmi srozumitelná forma přiléhavých otázek a odpovědí s návodem, jak v dané situaci postupovat, to vše doplněno o příklady z praxe, dělá z publikací pomyslnou „kuchařku“, kterou mohou úspěšně využívat jak větší města a obce, tak především malé obce, kterým obvykle chybí dostatečný administrativní aparát, odborné znalosti i zkušenosti. Bez zajímavosti však publikace nejsou ani pro občany, kteří se z nich poučí o svých právech a o tom, jak by měly obce správně postupovat.

Úmluva o právech dítěte ve znění srozumitelném dětem

Publikace vytvořená naší kanceláří. Úmluvu o právech dítěte jsme výrazně zjednodušili a doplnili o ilustrace sedmnáctiletého Vojty tak, aby jí rozuměl každý.