AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Díl seriálu na ČT

Případ pro ombudsmana: Kdo by mohl pomoci?

V pátek 18. září v 18:25 vysílá ČT1 další díl cyklu dokumentárních pořadů Případ pro ombudsmana. Repríza pořadu je zařazena do vysílání ČT2 v pondělí 21. září ve 12:25. Díl nazvaný Kdo by mohl pomoci? je o problémech s umístěním mentálně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb.

Kdo by mohl pomoci?

(Spisová značka: 5284/2008/VOP)

Paní P. se na ochránce obrátila s žádostí o pomoc. Její syn trpí autismem a ona už péči o něj nedokáže zajistit sama. U syna byla nařízena ústavní výchova, což mělo napomoci jeho přednostnímu umístění do zařízení sociálních služeb, leč nestalo se tak. Chlapec byl umístěn do dětského diagnostického ústavu, což pro něj nebylo vhodné prostředí. Veškerá snaha o umístění do zařízení sociálních služeb byla marná. Zařízení namítala, že nemají dostatek personálu a chlapec by potřeboval zvýšený dohled s ohledem na své problémové chování.

Ochránce se proto obrátil s žádostí o pomoc na kraj a po nějakém čase byl informován, že kraj uvolnil cca 200 tisíc Kč na poskytnutí osobní asistence. Chlapec tedy přes den pobývá v bytě, který provozuje APLA, se svým asistentem. Ten ho ráno vyzvedává v dětském diagnostickém ústavu a večer ho tam zase odvádí. APLA bude žádat o dotace na zřízení chráněného bydlení právě pro děti s autismem, které vyžadují zvýšený dohled. Syn paní P. by byl prvním klientem nově vzniklé služby.

Starší díly Případu pro ombudsmana je možné zhlédnout prostřednictvím archivu České televize na www.ceskatelevize.cz

Vytisknout

Zpět na aktuality