AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

Změny v důchodovém pojištění budou mít pro některé seniory vážné důsledky. Ombudsman nicméně oceňuje, že prezident popsal své výhrady ke změně pravidel

Ombudsman Stanislav Křeček přivítal komentář, který prezident Petr Pavel připojil k informaci o podpisu zákona o důchodovém pojištění. Výhrady prezidenta republiky ke změně pravidel pro odchod do předčasného důchodu se shodují s obavami, které v souvislosti s dopady zákona opakovaně zveřejnil ombudsman.

„Vítám, že pan prezident sdílí můj kritický pohled na okamžitou platnost změn v předčasných důchodech. Zároveň chápu důvody, které jej vedly k podpisu zákona. To, že svůj podpis připojil až dnes, počátkem září, vnímám jako vstřícný krok vůči těm, kteří by v nejbližším měsíci dosavadní podmínky pro odchod do předčasného důchodu splnili. Ti nyní mají možnost o předčasný důchod požádat ještě podle původních pravidel,“ vysvětlil ombudsman Stanislav Křeček.

Potvrdil také, že neustále dostává podněty od lidí, pro které je náhlá změna pravidel pro odchod do předčasného důchodu velkým zásahem do jejich životních plánů, a bude mít dopad na jejich sociální i ekonomické zázemí. Své připomínky k normě shrnul ombudsman prezidentovi také v dopise poté, co minulý týden návrh zákona schválil Senát.

Prezident Petr Pavel ve svém dnešním vyjádření mimo jiné poukázal právě na nepříznivé dopady, které bude mít okamžitá planost zaváděných změn: „U předčasných důchodů je problematická náhlost zkrácení doby nejdřívějšího možného odchodu do předčasného důchodu z 5 na 3 roky před standardním důchodovým věkem. V kombinaci s extrémně krátkým (de facto nulovým) rozdílem mezi termínem platnosti a účinnosti novely zákona může tento postup zakládat v inkriminované části populace nadměrnou nerovnost v přístupu k institutu předčasných důchodů,“ uvedl prezident Petr Pavel po podpisu zákona.

Kritický komentář prezidenta, je podle ombudsmana jednoznačným vzkazem vládě, aby se v budoucnu podobná situace neopakovala. „Této situaci jsme mohli předejít, kdyby se návrh připravoval s dostatečným časovým předstihem a předkladatel zhodnotil všechny připomínky zúčastněných subjektů,“ dodal ombudsman, který se k návrhu zákona vyjadřoval už během připomínkového řízení.

Vytisknout

Zpět na aktuality