AKTUÁLNĚ: Українці, увага! Тут ви можете знайти важливі посилання з інформацією про ваше перебування в Чеській Республіці.

Zveřejněno Tisková zpráva

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm se obrátil na ministry ohledně situace ukrajinských uprchlíků

Ukrajinským uprchlíkům, držitelům dočasné ochrany, se zásadně změnily podmínky ubytování. Toto téma v posledních dnech rezonuje v médiích.

Panovaly obavy, že lidé, kteří nemohou pracovat nebo sice pracují, ale jejich odměna je nízká, nedosáhnou na důstojné bydlení a mohou se stát i obětmi vykořisťování. Zástupce ombudsmana se proto obrátil na ministra vnitra a ministra práce a sociálních věcí a upozornil je, že nová pravidla mohou způsobit, že Česká republika nedostojí svému závazku, který jí vyplývá ze směrnice o dočasné ochraně.

Článek 13 směrnice říká, že pokud si držitelé dočasné ochrany nemohou ani přes vlastní přičinění a snahu opatřit důstojné bydlení, má stát povinnost jim takové ubytování zajistit, případně jim poskytnout prostředky, aby si ho mohli zajistit sami.

Zástupce ombudsmana ministry vyzval, aby iniciovali takové kroky, které zajistí, že svým závazkům jako republika dostojíme.

Vytisknout

Zpět na aktuality