AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

Vláda schválila vznik dětského ombudsmana i národní lidskoprávní instituce (NHRI)

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček dnes po jednání vlády o novele zákona o veřejném ochránci práv přivítal postoj ministra pro legislativu k instituci dětského ombudsmana. Zřízení ochránce práv dětí spolu s rozšířením mandátu ombudsmana v ochraně lidských práv dnes schválila vláda.

„Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit dnešního jednání vlády o novele zákona o veřejném ochránci práv, díky které bychom jako takzvaná NHRI rozšířili současný záběr v ochraně lidských práv. Novela zároveň zakotvuje vznik nové nezávislé instituce dětského ombudsmana. Jde o zásadní krok ke zlepšení ochrany práv dětí,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček po jednání vlády.     

V České republice jako jedné z posledních evropských zemí dosud instituce dětského ombudsmana stejně jako NHRI chybí. Za tyto nedostatky stát dlouhodobě čelí kritice OSN, Rady Evropy i orgánů Evropské unie a v posledních letech také stále sílícím výhradám ze strany zástupců tuzemské občanské společnosti. Díky novele zákona o veřejném ochránci práv by se situace měla změnit.

„Oceňuji přístup ministra pro legislativu Michala Šalomouna k personálním potřebám této nové instituce. Dětský ombudsman nemůže zákonem svěřené úkoly naplňovat sám, potřebuje k tomu dostatek odborníků,“ dodal ombudsman s tím, že je připravený k dalším jednáním a debatě o podobě dětského ombudsmana jak v Poslanecké sněmovně, tak při sestavování rozpočtu.

Vytisknout

Zpět na aktuality