AKTUÁLNĚ: Українці, увага! Тут ви можете знайти важливі посилання з інформацією про ваше перебування в Чеській Республіці.

Zveřejněno Tisková zpráva

Ukrajinská ombudsmanka požádala veřejného ochránce práv o pomoc s informováním lidí odcházejících z Ukrajiny

Ukrajinská ombudsmanka Lyudmyla Denisová na dnešním online setkání ocenila aktivity českého veřejného ochránce práv v souvislosti s příchodem lidí z válkou zasažené Ukrajiny. Zároveň ombudsmana požádala o sdílení jeho informačních letáků i dalších materiálů a odkazů, které příchozím pomohou usnadnit pobyt v České republice. 

Materiály veřejného ochránce práv chce ukrajinská ombudsmanka šířit prostřednictvím svých webových stránek a sociálních sítí mezi lidmi, kteří uvažují o odchodu do Česka. Zároveň je využije jako zdroj informací pro operátory vlastní nonstop informační linky. Na tu volají jak lidé, kteří se k odchodu ze země aktuálně chystají, tak i ti, kteří už do zahraničí odešli.

Od začátku války přináší ombudsman na webu přehled důležitých odkazů a informací v ukrajinštině. Upozorňuje na nebezpečí vykořisťování a obchodu s lidmi. Vytvořil také několik speciálních letáků včetně otázek a odpovědí přímo pro děti. Zaměstnanci Kanceláře pomáhají s registrací Ukrajinců na brněnském odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra i v Krajském asistenčním centru pomoci na brněnském výstavišti.

Během hodinového online setkání informovala ukrajinská ombudsmanka veřejného ochránce práv o aktuální situaci na Ukrajině. Útoky Ruské federace podle ní směřují záměrně na civilní cíle a obydlené oblasti. Uvedla například, že od začátku konfliktu zasáhlo bombardování na 600 vzdělávacích zařízení, z toho 122 školek.

Upozornila také, že podle dostupných informací odváží vojáci lidi z obsazených oblastí proti jejich vůli na území Ruské federace. Podle odhadů už může jít o 366.000 lidí odvezených z Ukrajiny. Lidé, se kterými se úřad ombudsmanky dokázal spojit, uváděli, že si nesměli vzít osobní věci ani doklady.

V rámci Ukrajiny se podle ombudsmanky vydalo do bezpečnějších oblastí na 6 milionů lidí. Dalšího 3,5 milionu lidí zvolilo emigraci, mezi nimi je i 1,5 milionu dětí.

Veřejný ochránce práv ujistil ukrajinskou ombudsmanku, že lidé přicházející do Česka mají k dispozici veškerou možnou pomoc týkající se pobytu, ubytování, materiálního zabezpečení i například vzdělávání dětí. Ubezpečil ji také, že v rámci svého mandátu dohlíží na ochranu práv příchozích.

Vytisknout

Zpět na aktuality