Veřejný ochránce práv - Ombudsman funguje i v rámci nouzového stavu
Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888


Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Aktuálně > Tiskové zprávy 2020 > Ombudsman funguje i v rámci nouzového stavu

Ombudsman funguje i v rámci nouzového stavu

23. března 2020

I přes omezení spojená s nouzovým stavem a s maximálním dodržování bezpečnostních opatření se činnost ombudsmana nezastavila a dál se snaží pomáhat lidem s jejich problémy.

Od poloviny února se na ombudsmana obrátilo více než 800 lidí, vyřízen byl přibližně stejný počet podnětů. 37 případů skončilo zjištěním pochybení, ale vždy se ho podařilo napravit. Jen v oblasti sociálního zabezpečení počet podnětů za uplynulých 30 dnů přesáhl 120. Převládaly problémy s invalidními a starobními důchody. Ombudsman se například zabýval stížností ženy, která namítala, že jí byl zpětně zvýšen invalidní důchod, přiznán starobní důchod a doplatek k důchodu za předchozí období, ale přiznanou částku více než 140 000 Kč ani po dvou měsících nedostala. K prodlevě došlo z důvodu vysokého počtu případů a kvůli organizačním okolnostem. Vše bylo hned napraveno i s omluvou stěžovatelce za prodlevu. Stejně tak se žena dočkala i pravidelné výplaty důchodu v nově stanovené výši.

Lidé se na ombudsmana mohou se svými problémy obracet i nyní, pouze musí počítat s určitými omezeními. Není například možné podat podnět osobně v Kanceláři ombudsmana. Uzavřen je osobní příjem podnětů, kde se lidem běžně věnují právníci Kanceláře. V souladu s usnesením vlády je také pro veřejnost omezen provoz podatelny. Písemnosti je tedy možné přinést pouze v pondělí a ve středu, vždy od 9 do 12 hod. Ombudsman ale apeluje na všechny, kdo se na něj chystají obrátit, aby pečlivě zvážili, zda je nezbytně nutné osobně podnět přinést. Podnět je možné poslat poštou, e-mailem, datovou schránkou. Přijímáme i podněty v českém znakovém jazyce prostřednictvím mobilních informací nebo zaslaného videa.

Pokud máte potíže či řešíte problémy, s nimiž by vám ombudsman mohl pomoct, můžete ještě před podáním podnětu využít rady a návody ombudsmana pro nejrůznější životní situace. K dispozici jsou zde: https://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chcete-si-stezovat/zivotni-situace/

 

Aktuální informace týkající se koronaviru v České republice sledujte na stránkách Vlády ČR zde: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/aktualni-informace-ke-koronaviru-sars-cov-2-puvodne-2019-ncov-179250/

případně na stránkách Ministerstva zdravotnictví https://koronavirus.mzcr.cz/

Základní informace o koronaviru ve formátu pro snadné čtení jsou zde: https://bit.ly/2TZD8ns

Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv