Veřejný ochránce práv - Volební kampaně bez diskriminace a nenávistných projevů
Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888


Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Aktuálně > Tiskové zprávy 2019 > Volební kampaně bez diskriminace a nenávistných projevů

Volební kampaně bez diskriminace a nenávistných projevů

25. března 2019

S ohledem na blížící se volby do Evropského parlamentu vydal Equinet Doporučení pro boj s diskriminací a nenávistnými projevy ve volebních kampaních. Equinet je Evropská síť orgánů pro rovné zacházení, která spojuje 49 orgánů pro rovné zacházení z 36 evropských zemí, včetně všech států EU. Orgánem pro rovné zacházení je v ČR veřejný ochránce práv (ombudsman).

V nadcházejícím období, spojeném s evropskými volbami, je důležité připomenout si a potvrdit hodnoty, které jsou pro EU klíčové. Je třeba odsoudit nenávistné projevy politiků a političek, používání diskriminačního jazyka a navrhování diskriminačních politik, ke kterým se mohou kandidáti a kandidátky uchýlit za účelem jejich zvolení.

Národní orgány pro rovné zacházení jsou hlavními aktéry, pokud jde o řešení nenávistného projevu ve veřejném diskurzu. S pomocí občanských organizací usilují o potírání diskriminace, pomoc obětem a podporu začlenění do společnosti, kde je každý plně respektován a považován za rovnocenného člena či členku společnosti.

Podstatnou součástí aktivního občanství je i schopnost volit ve volbách a chránit se před stigmatizací a nepřátelským diskurzem.

Cílem doporučení Equinetu je soustředit se na princip rovnosti, zákazu diskriminace, na potírání nenávistných projevů a na důležitost řešení citlivých témat a na podporu rovného zastoupení na volebních kandidátkách.

Doporučení v českém jazyce naleznete zde, v anglickém zde .
Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv