Veřejný ochránce práv - Pomoc seniorům jednou z priorit ombudsmanky
Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888


Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Aktuálně > Tiskové zprávy 2017 > Pomoc seniorům jednou z priorit ombudsmanky

Pomoc seniorům jednou z priorit ombudsmanky

29. září 2017

Mezinárodní den seniorů připadající na 1. 10. je připomínkou, že by se společnost měla zajímat o kvalitu života starší generace. Pro ombudsmanku je to jedna z nejdůležitějších skupin lidí, na jejichž problémy se zaměřuje. Neřeší jen potíže jednotlivců, ale zaměřuje se i na zlepšování kvality služeb a na dobré zacházení se seniory v zařízeních sociálních služeb a rovněž na rovné zacházení nejen se seniory, ale i s těmi, kdo o své blízké v seniorském věku pečují.

Senioři velmi často nedokážou svá práva hájit sami a potřebují pomoc. Tu jim vždy účinně poskytoval ombudsman:

  • V uplynulých 10 letech se na ombudsmana obrátilo s žádostí o pomoc 29 160 lidí ve věku nad 60 let.
  • Senioři nejčastěji řeší problémy se starobním důchodem, příspěvkem na péči, exekucemi, s bydlením, zdravotnictvím a sociálními službami.
  • Jen v souvislosti se starobním důchodem se na ombudsmana za 10 let obrátilo téměř 3000 seniorů. Naprosté většině z nich ombudsman pomohl radou či doporučením, co mají ve své věci udělat. Ve 344 případech, kdy ombudsman zjistil nedostatky v přiznaném důchodu, dosáhl jejich odstranění a konkrétního zlepšení situace seniora.
  • 1 milion Kč byl dosud největší doplatek na starobním důchodu, kterého se ombudsmanovi podařilo dosáhnout. Šlo o seniorku, která řadu let nepobírala žádný důchod, protože jí nebyla započítána doba pojištění, kterou získala v jiném státě. Po zohlednění mezistátní dohody o sociálním zabezpečení jí byl v roce 2014 důchod přiznán a zpětně doplacen.
  • Za posledních 10 let provedl ombudsman 128 návštěv zařízení sociálních služeb a prověřil podmínky téměř 9 000 seniorů, kteří v těchto zařízeních žijí. Otevřel také veřejnou diskuzi o neregistrovaných zařízeních pro seniory a kvalitě poskytovaných služeb.

Ombudsmanka se zasazuje o rovné zacházení a možnost slaďovat rodinný a pracovní život. Netýká se to jen žen, které se vrací po rodičovské dovolené, ale i těch, kdo pečují o své stárnoucí rodiče nebo příbuzné. I tito lidé jsou v zaměstnání často znevýhodňováni.

Mezinárodní den seniorů: http://www.un.org/en/events/olderpersonsday/  

Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv