Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888

Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Aktuálně > Tiskové zprávy 2015 > Díky ochránkyni získala dívka 25 000 Kč po ukončení pěstounské péče

Díky ochránkyni získala dívka 25 000 Kč po ukončení pěstounské péče

4. září 2015

Téměř v poslední chvíli se díky radě ochránkyně podařilo čerstvě plnoleté dívce získat příspěvek při ukončení pěstounské péče. Vyplacená částka 25 000 Kč se jí hodila, protože zrovna maturovala a mohla si tak z příspěvku zaplatit třeba přihlášky na vysoké školy.

Na ochránkyni se obrátila stěžovatelka z Olomouce, která se jako pěstounka starala o dceru své zemřelé kamarádky. Když dívka dosáhla plnoletosti, úřad práce přestal vyplácet pěstounské dávky a rodina se dostala do existenčních problémů. Stěžovatelka pobírá invalidní důchod a stará se ještě o dvě vlastní děti, na něž jejich otec neplatí výživné.

Ochránkyně poradila stěžovatelce, aby dívka požádala na úřadu práce o jednorázový příspěvek při ukončení pěstounské péče ve výši 25 000 Kč. Na ten má nárok každý, kdo byl ke dni dosažení zletilosti v pěstounské péči. Ochránkyně ji také upozornila, že lhůta pro podání žádosti je 1 rok od dosažení zletilosti a v jejich případě už se konec lhůty blíží. Pro jistotu pak stěžovatelce znovu připomněla, ať podání žádosti neodkládají, jinak dívka o příspěvek přijde.

Bylo to skutečně na poslední chvíli, do konce jednoroční lhůty zbývalo už jen pár dní, ale stěžovatelka se radou ochránkyně řídila a její svěřenkyně žádost podala. Úřad práce jí následně příspěvek při ukončení pěstounské péče ve výši 25 000 Kč přiznal.

Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv