AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

Středoškoláci chtějí měnit svět kolem sebe, své nápady představili v brněnském sídle ombudsmana

Do Brna dnes přijeli autoři sedmi nejlepších středoškolských projektů přihlášených do soutěže Elevator: nápadem to začíná*. Tu vyhlásil ombudsman ve spolupráci s Centrem podpory podnikavosti z brněnského střediska pro environmentální vzdělávání Lipka. Studenti měli příležitost konzultovat projekty s právníky Kanceláře ombudsmana a dalšími odborníky z veřejné i neziskové sféry a posunout se díky tomu blíž k uskutečnění svých nápadů.

„K našemu projektu mě vedla osobní motivace. Ráda bych jezdila na kole do školy a měla i možnost navštěvovat své přátele v sousedním městě bez toho, že bych byla závislá na veřejné dopravě nebo mě museli vozit rodiče,“ popisuje studentka čáslavského gymnázia Nicole, proč se spolužákem Michalem v ombudsmanské soutěži navrhli propojení Čáslavi a Kutné Hory cyklostezkou.Situace je nejhorší hlavně o víkendu, kdy autobusy nejezdí, takže pokud bydlíte v jedné z menších vesnic bez přístupu k vlaku, jste zcela závislí na rodičích nebo jiných dospělých,“ přitakává druhák Michal.

O cyklostezce už oba gymnazisté jednali s čáslavským starostou a oslovili také některé majitele pozemků. Věří, že jejich nápad má šanci uspět, ale zároveň chápou, že samotná příprava a stavba je především v rukou úředníků a politiků. Za svou práci dostali dnes zvláštní cenu poroty za nejambicióznější projekt soutěže.

Ocenění za důkladné zmapování tématu anketou si odnesla trojice studentů gymnázia z Velkého Meziříčí. Ti si dali za cíl varovat své vrstevníky před riziky jednorázových e-cigaret. Z 290 vyplněných dotazníků například zjistili, že velká část oslovených sedmáků a deváťáků už má s kouřením e-cigaret osobní zkušenost.

Mezi další úspěšné studentské projekty patřilo založení charitativního obchodu s darovaným zbožím, které by mohli využít lidé v nouzi, zlepšení dopravy v okolí školy, ekologická úprava parkovacího domu, revitalizace parku nebo zvýšení finanční gramotnosti mladých lidí a seniorů.

„Všechny prezentace jasně potvrdily, že mladí lidé na prahu dospělosti dokáží přemýšlet o tom, co by se mělo v jejich okolí zlepšit. Já bych jim moc přál, aby se jim povedlo jejich projekty úspěšně dotáhnout do konce,“ ocenil zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexander Schorm.

Každý ze sedmi pozvaných týmů měl dnes na prezentaci svého projektu pět minut. Krátký časový limit spolu s anglickým výrazem pro výtah v názvu soutěže, odkazuje k situaci, kdy člověk během krátké cesty výtahem dokáže přesvědčit náhodného spolucestujícího, aby investoval do jeho nápadu. Veřejný ochránce práv studentům sice nemůže poskytnout přímo peníze, ale ombudsman i jeho zástupce nabídli studentům osobní podporu a pomoc například při jednání s úřady: „Můžeme je také propojit s těmi správnými lidmi, kteří studentské nápady pomohou změnit v realitu,“ přiblížil ombudsman Stanislav Křeček.

Dnešní setkání je další z řady ombudsmanských aktivit zaměřených na děti a mladé lidi. „Vloni v červnu jsme uspořádali první dětskou ombudsmanskou konferenci pro žáky druhého stupně základních škol. Na podzim jsme pak osmáky a deváťáky ve školní výzvě požádali, aby navrhli, co by chtěli změnit na svých školách. Se středoškolskými studenty jsme se teď posunuli ještě dál - podmínkou soutěže Elevator: nápadem to začíná bylo, aby se projekty zaměřily na výzvy mimo školu,“ popsala právnička Kanceláře ombudsmana Barbora Jechová.

„Dlouhodobě vnímáme potřebu zapojit děti a mladé lidi do života kolem nich. Proto se aktivně snažíme naslouchat jejich nápadům a následně je prosazovat i v naší práci. Věřím, že tento úkol časem převezme dětský ombudsman," vysvětlila Petra Šuplerová, která v  Kanceláři ombudsmana vede odbor rodiny.

Právě teď studenti konzultují svoje nápady s právníky a pozvanými odborníky, kteří mají zkušenosti s  projekty podobnými těm studentským. Organizátoři soutěže z Kanceláře ombudsmana budou všechny týmy a projekty dále sledovat. Zajímavosti o dalších krocích studentů pak uveřejní na dětském webu.

* Setkání participační skupiny pořádáme v rámci projektu Posílení aktivit veřejného ochránce práv v ochraně lidských práv (směrem k ustavení Národní lidskoprávní instituce v ČR), číslo projektu LP-PDP3-001. Projekt je součástí Programu lidská práva financovaného z Norských fondů 2014-2021 prostřednictvím Ministerstva financí.

Vytisknout

Zpět na aktuality