AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Díl seriálu na ČT

Seriál ČT „Ochránce“ – 10. díl: Veřejné cesty

Soukromá komunikace nebo veřejná cesta? Má majitel právo ji zahradit? O problémech s cestami vypráví 10. díl pořadu Ochránce vysílaný na ČT2 v úterý 8. 11. v 17:20 hod a v repríze ve středu 9. 11. v 9:35.

Manželé Kotherovi jsou již řadu let ve sporu se sousedem o cestu k jejich pozemku – není totiž stále jasné, jestli se jedná o veřejnou komunikaci nebo nikoliv. Soused – majitel několika vedlejších parcel – jim totiž zamezil vstup na přístupovou trasu k jejich stodole. Aby mohlo dojít k nařízení odstranění překážky, musí silniční správní úřad nejprve rozhodnout, jestli se jedná o veřejnou cestu, tj. o účelovou přístupovou komunikaci, či nikoli. Takového rozhodnutí se Kotherovi domáhali deset let.

Překážkami na příjezdové komunikaci, která je jedinou přístupovou cestou k chatové osadě a autokempu, se zabýval jeho provozovatel Jiří Novotný z Františkových Lázní. Na Kancelář veřejného ochránce práv se obrátil s prosbou o pomoc při řešení jejich odstranění. Spor o cestu mu fakticky zničil podnikání, když se řadu let domáhal vydání rozhodnutí, jestli se jedná o účelovou přístupovou komunikaci, která nesmí být uzavřena, nebo ne. Za pomoci ochránce se nakonec všechny strany sporu sešly a našly řešení v podobě zřízení věcného břemene.

Pan Šíma se na ombudsmana obrátil hned dvakrát, když opakovaně řešil problém s cestou zatarasenou kontejnery, závorou a dalšími překážkami, jimiž mu jeho soused blokuje přístup k domu. Veřejný ochránce práv šetřil především nesprávný postup Magistrátu města Frýdek-Místek, v jehož kompetenci a povinnosti je takovou záležitost řešit.

Již odvysílané díly seriálu najdete v archivu ČT na www.ceskatelevize.cz 

Vytisknout

Zpět na aktuality