AKTUÁLNĚ: Українці, увага! Тут ви можете знайти важливі посилання з інформацією про ваше перебування в Чеській Республіці. *

Zveřejněno Tisková zpráva

Ombudsmanův průvodce stavbou rodinného domu Domek polopatě je nyní ještě praktičtější

Pokud stavíte nebo se chystáte stavět rodinný dům, bude pro vás Domek polopatě následující měsíce vyhledávaným pomocníkem. Domek polopatě je webová stránka, která vás provede stavbou rodinného domu od výběru pozemku pro stavbu až po přidělení čísla popisného – a to polopatě. Nyní jsme web ještě doplnili o nahraná audia, v nichž na jednoduchých kauzách z praxe ochránce vysvětlujeme problematická stavební témata. 

Web je postaven na základě zkušeností ombudsmana. Vychází z témat z oblasti stavebnictví, se kterými se stěžovatelé na ombudsmana nejčastěji obracejí. Lidé většinou řeší problémy s umisťováním staveb a jejich povolováním i odstraňováním černých staveb. Víme, co tedy lidi nejvíce trápí, a proto jsme jim chtěli pomoci tímto projektem, který je návodným souborem informací na jednom místě.

Domek polopatě stojí na myšlence spolupráce lidí s úřady. Pomůže vám si uvědomit, co vše je potřeba při stavbě zařídit, s jakými úřady komunikovat a na koho se obrátit. Dozvíte se také, jak řešit situace, když s postupem úřadu nesouhlasíte, nebo když se něco pokazí.

Domek polopatě nabízí tipy a triky pro všechny, kteří řeší stavbu domu, odkazuje přitom na potřebné žádosti a tiskoviny. Jednotlivá témata jsou na webu chronologicky rozdělená podle toho, kdy je v průběhu stavby domku budete řešit. U každého tématu jsme zdůraznili nejdůležitější rady, které je potřeba mít na paměti, nebo které mohou celý proces velmi ulehčit. Zvýraznili jsme také to, se kterým úřadem budou lidé daný úkol řešit, kdo jim s ním může pomoci a jaké jsou nejdůležitější lhůty, které je potřeba dodržet.

Chceme, aby Domek polopatě zůstal živý, průběžně jej aktualizujeme, případně do něj přidáváme další informace. Nově přidané krátké audionahrávky se zabývají případy, kterými se ombudsman v minulosti věnoval – ty totiž mohou stavebníky inspirovat nebo je upozornit, kde může číhat úskalí. Stavebníci si tak mohou ušetřit řadu obtíží, pokud se nad svou stavbou zamyslí právě i z jiného pohledu, který by je třeba jinak nenapadl. Součástí jsou také titulky, aby k audiím měli přístup i lidé se sluchovým postižením.

Web je určený široké, a to i laické veřejnosti. Je psaný srozumitelným jazykem, takže paragrafy na webu prakticky nenajdete. Snažili jsme se nepřepisovat zákony, ale spíš všechna pravidla lidsky vysvětlit.

Z reakcí některých stavebních úřadů po spuštění první verze webu víme, že úřady jej velmi přivítaly, některé se rozhodly na něj odkázat i na svých webových stránkách, případně při komunikaci s občany. Jsme rádi, že tento web už tisícům lidem každý měsíc slouží a přejeme si, aby byl i dále vyhledávaný a nápomocný.

Závěrečný tip, jak při objevování informací na Domku polopatě zabavit i děti, je možnost vybarvit si web podle svého. Každá stránka, kterou si v prohlížeči Chrome otevřete, obsahuje jednoduché obrázky, které klikáním myší lze vybarvovat různými barvami podle toho, kolikrát na obrázek kliknete.

 

 

 

Vytisknout

Zpět na aktuality