AKTUÁLNĚ: Українці, увага! Тут ви можете знайти важливі посилання з інформацією про ваше перебування в Чеській Республіці. *

Zveřejněno Tisková zpráva

Ombudsman ujistil ukrajinské konzuly i ukrajinskou ombudsmanku o své aktivní pomoci a podpoře Ukrajinců postižených válkou

Veřejný ochránce práv v dopisech ukrajinské ombudsmance a konzulce i konzulovi Ukrajiny působícím na konzulátu v Brně důrazně odsoudil napadení jejich země Ruskou federací. Zároveň je ubezpečil, že v maximální možné míře bude pomáhat Ukrajincům v České republice a poskytovat jim podporu v jejich tíživé situaci.  

„Veškeré podněty a dotazy související s probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině se budeme snažit vyřešit s patřičnou naléhavostí a v co nejkratším možném termínu, aby se pomoc ke konkrétním lidem dostala co nejdříve,“ napsal ombudsman Stanislav Křeček ukrajinským konzulům. Od prvního dne války se na ombudsmana obracejí Ukrajinci s dotazy týkajícími se především jejich pobytu v Česku. Právníci jim pomáhají zorientovat se v množství rychle se měnících informací.

Kancelář veřejného ochránce práv přidala do záhlaví svých webových stránek lištu s upozorněním na důležité odkazy například na stránky ministerstev a úřadů. Pro Ukrajince plánuje připravit i několik informačních letáků týkajících se různých životních situací.

Ombudsman také reagoval na poptávku odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra po dobrovolnících, kteří by pomáhali s registrací příchozích Ukrajinců na kontaktních místech. „Umožníme i našim zaměstnancům, aby sami mohli při registraci Ukrajinců v kontaktních centrech pomáhat, a to i v rámci své běžné pracovní doby. V současné chvíli je zásadní, aby rodiny utíkající před válkou nemusely kvůli administrativě trávit dlouhé hodiny ve frontách,“ uvedl vedoucí Kanceláře veřejného ochránce práv Pavel Pořízek.

Právníci Kanceláře také oslovili vysoké školy na Moravě a požádali je o šíření dotazníku Ministerstva vnitra pro registraci dobrovolníků.

Dotazník je k dispozici na odkazu https://forms.gle/SVK3kbtkGJfgiNm28.

Vytisknout

Zpět na aktuality