AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

Ombudsman společně s Ministerstvem pro místní rozvoj radí, jak připomínkovat návrhy technických norem

Každý má právo se do veřejného připomínkování zapojit. Zjednodušený návod proto nejen lidem s postižením pomůže se v systému připomínkování zorientovat. Ve druhém letáku ombudsman vysvětluje, že požadavky bezbariérové vyhlášky stále platí.

Ombudsman a jeho zástupce dlouhodobě podporují participaci lidí s postižením. „Je pro nás důležité, aby se do připomínkování mohli zapojit všichni. Věřím, že leták, který jsme vytvořili společně s Ministerstvem pro místní rozvoj, tomu napomůže,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

Ombudsman je členem poradního sboru ministra pro místní rozvoj k přístupnosti staveb, kde se aktuálně řeší příprava normy, která stanoví požadavky na přístupnost a bezbariérové užívání. „Budeme rádi, když se do připomínkování zrovna této důležité normy zapojí co nejvíce lidí s postižením, kterých se přístupnost, respektive nepřístupnost nejvíce dotýká. Nemá přece smysl stanovit si pravidla, jež umožní vytvářet bariéry, které budou muset lidé s omezením, ani ne s postižením – to mohou být třeba zdraví rodiče se zdravým dítětem v kočárku – složitě překonávat. Proto na pohledu každého se zkušeností v této oblasti záleží,“ sdělil zástupce ombudsman Vít Alexander Schorm.

jak_pripominkovat_navrhy_technickych_norem.pngOmbudsmanovi se množí dotazy, jak je to s platností bezbariérové vyhlášky. Ta bude platit do konce června. Od prvního července, kdy vejde v plnou účinnost nový stavební zákon, ji má nahradit nová vyhláška o požadavcích na výstavbu, která přispěje také k lepší přístupnosti staveb. Ombudsman připravil leták, kde situaci vysvětluje.

pozadavky_bezbarierove_vyhlasky_plati.png

Vytisknout

Zpět na aktuality