AKTUÁLNĚ: Українці, увага! Тут ви можете знайти важливі посилання з інформацією про ваше перебування в Чеській Республіці. *

Zveřejněno Tisková zpráva

Ombudsman se kvůli očkovací vyhlášce obrátil na ministra zdravotnictví

Veřejný ochránce práv požádal ministra zdravotnictví o informace o plánovaných krocích jeho rezortu v souvislosti s takzvanou očkovací vyhláškou. Předchozí vláda rozhodla, že očkování proti nemoci covid-19 bude od března povinné pro vybrané profesní skupiny a lidi nad 60 let.

Na ombudsmana se v poslední době obracejí stěžovatelé, kteří nesouhlasí se současnou podobou vyhlášky a povinným očkováním pro určité věkové nebo profesní skupiny obyvatel. Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se proto rozhodl oslovit ministra zdravotnictví Vlastimila Válka s prosbou o vysvětlení jeho postoje.  

Vzhledem k předchozím veřejným prohlášením ministra zdravotnictví o nutné revizi očkovací vyhlášky požádal veřejný ochránce práv o upřesnění, jaké části předpisu by se podle ministra zdravotnictví měly zachovat a které naopak plánuje rezort změnit a v jakém duchu. Ombudsman ministra také v souvislosti s povinným očkováním upozornil na zvláštní situaci například těhotných zaměstnankyň, lidí s kontraindikací nebo těch, kteří prodělali covid-19 v nedávné době a běží jim ochranná lhůta po prodělaném onemocnění.

Na základě informací od ministra zdravotnictví následně veřejný ochránce práv zváží, zda využije svého zvláštního oprávnění navrhnout Ústavnímu soudu zrušení jiného právního předpisu nebo jeho jednotlivých ustanovení, popřípadě do tohoto řízení vstoupit.

Vytisknout

Zpět na aktuality