AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

Ombudsman podpořil rozšíření milostivého léta na další dluhy u zdravotních pojišťoven. Vadí mu ale, že opomíjí některé dlužníky a nezahrnuje celé penále

Veřejný ochránce upozornil vládu i autory návrhu zákona, že považuje za nespravedlivé, aby příští vlna oddlužovací akce známé jako milostivé léto pomohla jen některým lidem a navíc jen s částí penále. Současný návrh se vztahuje jen na penále, které si zdravotní pojišťovny vymáhají samy v takzvané  daňové exekuci. Zcela opomíjí případy lidí, kteří svůj dluh dobrovolně splácí. I ti, kteří se budou moci do dalšího milostivého léta zapojit, se pak nezbaví celého penále z dluhů na zdravotním pojištění, ale jen části. To může být pro mnohé nepříjemné překvapení.

Ombudsman zákonodárcům popsal, že s podobným problémem se setkali i lidé, kteří dříve využili milostivé léto I a II u soudních exekutorů. Jedním z nich byl i muž z jižní Moravy, který ve stížnosti ombudsmanovi shrnul, že po zaplacení necelých 300.000 korun dluhu na zdravotním pojištění, ho soudní exekutor osvobodil od penále vymáhaného v exekuci. Stěžovatel tak předpokládal, že díky milostivému létu se veškerých dluhů vůči pojišťovně zbavil. Po čase ale pojišťovna chtěla od muže zaplatit penále dalších přibližně 160.000 korun.

Veřejný ochránce práv stěžovateli vysvětlil, jak k takové situaci mohlo dojít. Zdravotní pojišťovny nepředepisují penále naráz, ale postupně až do úplného uhrazení pojistného. Postupně pak také přistupují k jeho vymáhání. Soudní exekutor tedy vymáhal spolu s dluhem jen část penále. A proto mu také jen tuto část penále soudní exekutor odpustil v rámci milostivého léta. Na zbytek penále, který nebyl součástí původní exekuce, se dluhová amnestie milostivého léta nevztahovala. Na to však dříve dlužníky nikdo neupozornil. Ombudsman se proto nyní zasazuje o nápravu těchto případů.

Vládě a poslancům navrhl, aby v rámci připravovaného milostivého léta mohli o odpuštění penále žádat i lidé v podobné situaci jako stěžovatel: „Zákon by měl podle mne umožnit, aby lidé dosáhli také na odpuštění penále souvisejícího s pojistným, které už dříve zaplatili v rámci milostivého léta I a II,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček. 

S tím, že podobné případy budou nastávat také u dalšího milostivého léta, navrhovatelé počítají. Předpokládají, že dlužníci budou moci u penále nezahrnutého do daňové exekuce žádat zdravotní pojišťovnu o jeho odpuštění díky takzvanému odstranění tvrdosti.  Podle ombudsmana ale bude toto řešení fungovat jen tehdy, pokud současně dojde alespoň mimořádně k prodloužení lhůty pro podání žádosti o odstranění tvrdosti. Ta je totiž v zákoně o veřejném zdravotním pojištění stanovena velmi přísně.

„Lidé musí o odstranění tvrdosti požádat rychle, obvykle na to mají jen několik dní. Zároveň ale musí mít zaplacené i celé dlužné pojistné. To znamená, že s žádostí nemohou uspět ti, kteří dluh splácejí postupně,“ vysvětlil ombudsman a dodal, že lidé, kteří se snaží své dluhy řešit a dobrovolně je splácí, by na tom neměl být hůře než ti, po kom musí zdravotní pojišťovna vymáhat dluhy v exekuci.

Milostivé léto I a II se týkalo exekucí u soudních exekutorů. Po něm následovala milostivá léta  vztahující se na oblast daní a na pojistné na sociální zabezpečení. Připravovaný zákon, který míří na dluhy na zdravotním pojištění, projedná vláda ve středu 17. ledna.

Vytisknout

Zpět na aktuality