AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

Oběti nezákonných sterilizací se po letech dočkají odškodnění – zákon schválil Senát, zbývá jen podpis prezidenta

Senát na čtvrtečním jednání schválil zákon o odškodnění obětí nezákonných sterilizací. Budou mít nárok na jednorázovou částku 300 000 korun. Zákon se vztahuje na sterilizace provedené mezi červencem 1966 a koncem března 2012, tedy na dobu platnosti někdejšího zákona o zdraví lidu. Ombudsman na protiprávně prováděné sterilizace upozorňuje už přes 15 let.

Zákon se vztahuje na všechny oběti nezákonných sterilizací. V roce 2004 se již na prvního ombudsmana Otakara Motejla obrátily ženy, které nevratný zákrok ovlivňující plodnost podstoupily často během porodů císařským řezem a nemohly udělit řádný souhlas. Některé oběti zažily i nátlak a pohrůžky – například odebráním dětí nebo sociálních dávek.

Ženy se v roce 2009 dočkaly omluvy z úst tehdejšího premiéra Jana Fischera a ministra pro lidská práva Michaela Kocába, zákon o odškodnění ale dosud chyběl.

„Je to uzavření několik desetiletí trvající nespravedlnosti. Žádné peníze nemohou nahradit škody na zdraví a psychice, ale jde o zásadní gesto ze strany státu směrem k obětem,“ vítá přijetí zákona o odškodnění za nezákonně provedené sterilizace zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Ta se o odškodnění pro nedobrovolně sterilizované ženy intenzivně zasazuje už od doby působení v pozici zmocněnkyně pro lidská práva.

Zákon bude účinný od začátku příštího roku. Žádosti bude možné podávat v následujících třech letech. Posuzovat je bude ministerstvo zdravotnictví.

Ti, kdo by chtěli o odškodnění požádat, by si měli shromáždit všechny dostupné dokumenty potvrzující provedení zákroku a jeho okolnosti – především jakékoli zdravotnické záznamy. Jako důkaz mohou posloužit i svědectví dalších lidí.

Vytisknout

Zpět na aktuality