Zveřejněno Tisková zpráva

Oběti nezákonně provedených sterilizací jsou o krok blíž odškodnění, zákon prošel Sněmovnou

Poslanci dnes ve třetím čtení přijali návrh zákona, který umožní obětem protiprávně provedených sterilizací získat jednorázové odškodnění 300 000 korun. Zákon se vztahuje na všechny oběti nezákonných sterilizací – mezi ně patří například i osoby s postižením.

Do veřejného povědomí se protiprávní sterilizace dostaly v souvislosti s případy především romských žen, které zákrok podstoupily bez řádného souhlasu po porodu nebo císařském řezu. Ty se v roce 2003 obrátily na ombudsmana prostřednictvím nevládních organizací. O dva roky později vydal ombudsman Otakar Motejl stanovisko, že většina případů sterilizace, které on sám zkoumal, byla protizákonná. Ženy se následně v roce 2009 dočkaly omluvy z úst tehdejšího premiéra Jana Fischera a ministra pro lidská práva Michaela Kocába.  

„Dnešní přijetí zákona je pro mě velké zadostiučinění. Je to to jediné, co stát mohl pro oběti udělat, když škody na jejich psychice a rodinném životě napravit nemůže. O odškodnění obětí jsem se zasazovala už před deseti lety jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Nedobrovolné sterilizace byly jedním z nejhorších zásahů do osobní integrity člověka, jakých se náš stát v minulosti dopustil,“ dodává k přijetí zákona o odškodnění za nezákonně provedené sterilizace zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.  

Vytisknout

Zpět na aktuality