Zveřejněno Tisková zpráva

Občané jiných států EU se mohou nově stát členy politických stran a hnutí v Česku. Ombudsman dlouhodobě požadoval změnu zákona, ta vyšla tento týden ve Sbírce zákonů

Ombudsman několik let upozorňoval na nesoulad mezi českým volebním právem a unijní úpravou. Týkal se situace občanů jiných členských států Evropské unie, kteří dlouhodobě bydleli v České republice, ale nemohli se účastnit komunálních a evropských voleb. Situaci se v průběhu let podařilo napravit pouze částečně, když v roce 2014 získali tito lidé možnost volit a kandidovat ve zmíněných volbách. Mohli tak však činit jen jako nestraníci, nikoli jako členové našich politických stran či hnutí. Tím docházelo k jejich diskriminaci, což uznal rovněž Soudní dvůr Evropské unie. Po jeho rozsudku ombudsman znovu požadoval, aby Ministerstvo vnitra zajistilo změnu právní úpravy. To se nyní stalo. 

Česká republika řadu let nesplňovala povinnosti, které pro ni vyplývaly z článku 22 Smlouvy o fungování Evropské unie. Veřejný ochránce práv z tohoto důvodu několikrát apeloval na Ministerstvo vnitra. „Mám radost, že ministerstvo našim opakovaným výzvám vyhovělo a podařilo se zajistit rovnocenný přístup k volbám všem občanům Evropské unie, kteří na to mají nárok. Už tak nebude docházet k diskriminaci na základě státní příslušnosti. Zároveň jsme tím napravili dlouholetý problém, kdy bylo české volební i sdružovací právo v rozporu s unijními pravidly,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Potřebná novela zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích nabyla účinnosti včera, den po svém vyhlášení pod č. 235/2025 Sb. 

Vytisknout

Zpět na aktuality