AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Podcast

Na kávu s ombudsmanem, 100. díl: Rok ve funkci zástupce ombudsmana

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm se v podcastu ohlédl za uplynulým rokem ve funkci. Chtěl by zlepšit komunikaci s ministry a zákonodárci. „Chtěl bych s nimi intenzivně spolupracovat, potkávat se, diskutovat a společně tak posouvat věci dál, k lepšímu. Ono si stačí uvědomit, že usilujeme o to samé. Sledujeme stejný cíl, a tím je prospěch občanů. My máme informace od lidí, kteří se na nás se svými problémy obracejí, víme, jak ta praxe funguje, a naše poznatky jsou široké. Tyto informace mohou být užitečné pro politiky, kteří schvalují zákony,“ sdělil v podcastu Schorm.

Zástupce ombudsmana doplnil, že v legislativní oblasti je ombudsman velmi aktivní. „Připomínkujeme návrhy právních předpisů a upozorňujeme právě na to, co může v praxi vyvolat problémy a lidi poškodit. Obracíme se každý rok také na Poslaneckou sněmovnu s legislativními doporučeními. Jde především o případy dlouhodobých problémů, které dopadají na mnohé lidi a nejde je řešit jinak než změnou nějakého zákona. To je samozřejmě složitý proces. A právě dobrá komunikace s těmi, kdo legislativu schvalují, je velmi důležitá.“

 

 

Už po sté jste nás mohli slyšet v podcastech Na kávu s ombudsmanem. Doufáme, že pro posluchače bude dále zajímavé se s námi touto cestou lépe poznávat. V podcastech radíme lidem, jak řešit různé složité životní situace. V některých dílech si ale třeba jen povídáme o aktuálních poznatcích z naší práce, třeba o našich výzkumech či zjištěních ze systematických návštěv zařízení. Nejsme profesionálními řečníky, ale snažíme se být autentičtí. Zároveň jsme rádi, že se nám daří podcasty mít přístupné i pro lidi se sluchovým postižením. Na YouTube jsou tak všechny díly opatřeny titulky. Nyní vzhůru do další stovky!

 

Zmiňovanou příručku srozumitelného psaní naleznete na webu Jak psát srozumitelně úřední texty.

 

V příštím podcastu, posledním letošního roku, se zaměříme na kácení dřevin.

 

Všechny dosud zveřejněné díly najdete na Youtube nebo na Spotify.

Dále jsou podcasty dostupné na všech běžně používaných podcastových aplikacích.

Máte-li návrh na témata, kterým bychom se mohli v našich podcastech věnovat, napište nám ho na e-mail podcasty@ochrance.cz.

Vytisknout

Zpět na aktuality