Zveřejněno
Ministerstvo spravedlnosti chybovalo, když zastavilo přestupkové řízení se znalkyní. Ministr přes svůj slib dokonce promeškal lhůtu na přezkum
Ministerstvo spravedlnosti podle zjištění zástupce ombudsmana několikrát chybovalo při prověřování stížnosti na soudní znalkyni z oboru psychiatrie. Na tu si u ministerstva stěžoval muž s duševním onemocněním, kterého i na základě posudku znalkyně poslal soud do nedobrovolné hospitalizace. Zástupce ombudsmana zjistil, že ministerstvo nevypořádalo jednotlivé námitky stěžovatele. Nezabývalo se například tím, že znalkyně v posudku uvedla nepodložená tvrzení nebo nevzala v potaz zprávu ošetřující psychiatričky. Ministerstvo spravedlnosti navíc nerozhodlo o stížnosti muže v předepsané šedesátidenní lhůtě. Protože ministr nakonec nestihl případ přezkoumat, rozhodl se ombudsman o kauze informovat veřejnost.
„S problémy při prověřování práce znalců se ministerstvo potýká dlouhodobě. V tomto případě ministerstvu půl roku trvalo, než se znalkyní zahájilo přestupkové řízení. Podle zákona na to má třicet dní. Průtahy mělo také v samotném přestupkovém řízení a překročilo i lhůtu pro vydání rozhodnutí,“ popsal zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. Zdůraznil, že posudek znalkyně měl výrazný dopad na život stěžovatele: „Právě i kvůli závěrům znalkyně o nebezpečnosti stěžovatele jej soud nechal hospitalizovat,“ uvedl Schorm.
Ministerstvu kromě průtahů vytkl, že se nevypořádalo se všemi námitkami uvedenými ve stížnosti. Muž ve svém podání například upozorňoval, že znalkyně určila jeho diagnózu pouze na základě hodinového vyšetření a nevypořádala se ani se závěry aktuálního vyjádření ošetřující psychiatričky, která má stěžovatele ve své péči již několik let. „Ministerstvo mělo zohlednit skutková tvrzení stěžovatele a v rámci přestupkového řízení jejich pravdivost ověřit. Ministerstvo ale v přestupkovém řízení vyšlo pouze z tvrzení obviněné znalkyně, která jsou ovšem v přímém rozporu s tvrzeními stěžovatele,“ zhodnotil zástupce ombudsmana.
Zástupce ombudsmana také upozornil, že dva roky nefungovala elektronická evidence znaleckých posudků. Ta přitom měla s novým zákonem o znalcích již od ledna 2021 nahradit znalecké deníky. Evidenci ministerstvo spustilo až o téměř dva roky později, v prosinci 2022. Ministerstvo spravedlnosti nevyžaduje, aby znalci posudky za chybějící roky doplnili.
„Ministerstvo nebylo schopné zajistit včasné spuštění elektronické evidence. Po určité období zcela rezignovalo na získávání údajů od znalců a na dohled. V případě našeho stěžovatele tak ministerstvo nemělo ani přehled o činnosti znalkyně,“ shrnul Schorm a popsal také závěrečnou dohru šetření: „Ministr spravedlnosti přislíbil, že postup ministerstva při projednávání přestupku znalkyně prověří. Kvůli zdržení při předávání spisu v rámci ministerstva ale uplynula lhůta pro zahájení přezkumu.“