AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

Krymská platforma spojila i ombudsmany z celého světa, jejich online setkání uspořádal veřejný ochránce práv spolu s ukrajinským ombudsmanem

Před začátkem druhého parlamentního summitu Krymské platformy konaného v Praze se na online konferenci nazvané „Bitva o Krym. Bitva o lidská práva“ setkali ombudsmani a představitelé národních lidskoprávních institucí (NHRI) z více než šedesáti zemí celého světa. Ukrajinský ombudsman — komisař ukrajinského parlamentu pro lidská práva – Dmytro Lubinec požádal o spolupořádání konference veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Společně s účastníky diskutovali o aktuálních problémech a porušování lidských práv na okupovaném Krymu.

„V České republice tradičně žila početná ukrajinská menšina. Proto k nám i po okupaci Krymu a především po ruské agresi z loňského roku přicházely a stále přicházejí velké počty ukrajinských obyvatel. Jsem rád, že jim Česká republika dokázala poskytnout bezpečí a pomoc,“ ocenil ombudsman Stanislav Křeček ve svém příspěvku.

Popsal také, jak se jeho instituce zapojila do pomoci příchozím. Právníci Kanceláře ombudsmana kromě přímé pomoci v asistenčních centrech (KACPU) například také ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizací pro migraci školili sociální a komunitní pracovníky. V informačních materiálech a videích v ukrajinštině příchozí informují, jaké možnosti pomoci Česká republika nabízí, a jak může příchozím pomoci ombudsman. V individuálních případech se ombudsman zabývá především problémy při udělování dočasné ochrany.

„Setkali jsme se i s případy lidí pocházejících z Krymu. Těm české úřady odmítly poskytnout ochranu, protože měli i ruské občanství. Obrátili jsme se na Ministerstvo vnitra, aby i lidé z Krymu mohli získat dočasnou ochranu. To se povedlo. Ministerstvo vnitra nás ujistilo, že by k podobným případům již nemělo docházet,“ popsal Stanislav Křeček účastníkům konference.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec uvedl příklady porušování lidských práv na Krymu. Především jde podle něj o zadržování a nezákonné věznění ukrajinských občanů na poloostrově. Na druhé straně dochází podle ukrajinského ombudsmana také k deportaci a vysidlování Ukrajinců. Na konferenci se proto obrátil na své ombudsmanské protějšky z různých zemí s výzvou, aby pomohli Ukrajině vrátit domů všechny deportované, nelegálně vysídlené ukrajinské děti, civilní rukojmí a válečné zajatce.

Solidaritu s Ukrajinou na konferenci vyjádřila mezi jinými také Nasheli Ramirez Hernandez, předsedkyně Komise pro lidská práva v Mexico City, regionální prezidentka Mezinárodního ombudsmanského institutu (IOI) pro Karibik a Latinskou Ameriku. Chris Field, australský ombudsman a prezident IOI, a Rob Behrens, parlamentní ombudsman a ombudsman pro zdravotní služby Spojeného království, ujistili o své plné podpoře konference, kterou bude ukrajinský ombudsman pořádat v předvečer Dne lidských práv 7. a 8. prosince přímo v Kyjevě.

Vytisknout

Zpět na aktuality