AKTUÁLNĚ: Od 6. 1. 2025 aktualizujeme úřední hodiny osobního příjmu

Zveřejněno Tisková zpráva

Definitivní tečka za smečkou pražských vlků. Ombudsman bojuje za záchranné stanice nejen pro šelmy

Sousedé chovatele vlků si konečně mohou oddechnout. Poslední ze sedmi zvířat, která žila v nevyhovujícím prostředí u rodinného domu v Praze-Řepích, našlo nové útočiště. Vlk byl transportován do specializované záchranné stanice v Řecku. Ombudsman se zasazuje o rozšíření kapacit podobných zařízení i v České republice.

Muž choval několik let smečku vlků bez povolení, které vyžaduje zákon na ochranu zvířat. Povolení předpokládá mimo jiné dostatečně velký venkovní prostor. Vlci však pobývali v nevyhovujících podmínkách na malém dvorku rodinného domu. Jejich chov obtěžoval sousedy zejména zápachem. Měli také strach z možného útěku vlků.

Městská veterinární správa v Praze konstatovala, že zabezpečení chovu nebylo dostatečné. Kolemjdoucí včetně dětí měli k chovaným zvířatům přes oka plotu snadný přístup.

Úřady však přesto zpočátku nepovolený chov tolerovaly. Ombudsman jim proto jejich postoj vytknul. Poté začaly úřady spolupracovat a postupně se jim podařilo pro vlky najít vyhovující prostředí.

Poslední vlk dočasně zůstával u původního majitele. Na konci minulého týdne ale došlo i na něj. Nový domov našel v záchranné stanici v Řecku.

Ombudsman Stanislav Křeček však usiloval nejen o dořešení tohoto konkrétního případu: „Případ znovu poukazuje na jedno z bolavých míst na poli ochrany zvířat. Situace, kdy se v Česku nenajde zázemí pro přijetí zvířat vyžadujících zvláštní péči, je obtížně řešitelná. Už v letech 2019–2021 jsem s Ministerstvem životního prostředí projednával nedostatek vhodných zařízení, která by se mohla takových zvířat operativně ujmout.“

A tato jednání přinesla ovoce. Ministerstvo životního prostředí vypsalo již dvě dotační výzvy zaměřené na vybudování kapacit pro umístění velkých šelem. První v roce 2020, z níž se financoval projekt na umístění chladnomilných kočkovitých šelem v Zoo Tábor. Právě do tohoto záchranného centra, které bylo otevřeno v roce 2024, byla převezena část „pražských“ vlků.

Další dotační výzva následovala v roce 2023. Poskytnuté prostředky využívá pro stavbu nových kapacit Zoologická zahrada a zámek Zlín-Lešná. Nová výzva je plánovaná také na začátek příštího roku.

Zvířata vyžadující zvláštní péči definuje vyhláška č. 451/2021 Sb.:

všechny jedovaté druhy plazů, všechny druhy krokodýlů, některé druhy ptáků, všichni primáti, většina šelem, chobotnatci, většina druhů lichokopytníků i sudokopytníků.

Finanční náklady k získání povolení k chovu vlků:

  • vydání povolení k chovu 10 000 Kč,

  • prodloužení povolení po každých 3 letech 5 000 Kč,

  • náklady na absolvování odborného kurzu nutného k získání povolení,

  • náklady na dobudování vhodných prostor pro vlky s ohledem na aktuální právní úpravu:

      a) pro chov jednoho nebo dvou zvířat musí být venkovní chovný prostor o velikosti nejméně 300 m2,      

      b) třetí a každé další chované zvíře musí být nejméně dalších 20 m2 venkovního chovného prostoru.

 

Vytisknout

Zpět na aktuality