Zveřejněno
Definitivní tečka za smečkou pražských vlků. Ombudsman bojuje za záchranné stanice nejen pro šelmy
Sousedé chovatele vlků si konečně mohou oddechnout. Poslední ze sedmi zvířat, která žila v nevyhovujícím prostředí u rodinného domu v Praze-Řepích, našlo nové útočiště. Vlk byl transportován do specializované záchranné stanice v Řecku. Ombudsman se zasazuje o rozšíření kapacit podobných zařízení i v České republice.
Muž choval několik let smečku vlků bez povolení, které vyžaduje zákon na ochranu zvířat. Povolení předpokládá mimo jiné dostatečně velký venkovní prostor. Vlci však pobývali v nevyhovujících podmínkách na malém dvorku rodinného domu. Jejich chov obtěžoval sousedy zejména zápachem. Měli také strach z možného útěku vlků.
Městská veterinární správa v Praze konstatovala, že zabezpečení chovu nebylo dostatečné. Kolemjdoucí včetně dětí měli k chovaným zvířatům přes oka plotu snadný přístup.
Úřady však přesto zpočátku nepovolený chov tolerovaly. Ombudsman jim proto jejich postoj vytknul. Poté začaly úřady spolupracovat a postupně se jim podařilo pro vlky najít vyhovující prostředí.
Poslední vlk dočasně zůstával u původního majitele. Na konci minulého týdne ale došlo i na něj. Nový domov našel v záchranné stanici v Řecku.
Ombudsman Stanislav Křeček však usiloval nejen o dořešení tohoto konkrétního případu: „Případ znovu poukazuje na jedno z bolavých míst na poli ochrany zvířat. Situace, kdy se v Česku nenajde zázemí pro přijetí zvířat vyžadujících zvláštní péči, je obtížně řešitelná. Už v letech 2019–2021 jsem s Ministerstvem životního prostředí projednával nedostatek vhodných zařízení, která by se mohla takových zvířat operativně ujmout.“
A tato jednání přinesla ovoce. Ministerstvo životního prostředí vypsalo již dvě dotační výzvy zaměřené na vybudování kapacit pro umístění velkých šelem. První v roce 2020, z níž se financoval projekt na umístění chladnomilných kočkovitých šelem v Zoo Tábor. Právě do tohoto záchranného centra, které bylo otevřeno v roce 2024, byla převezena část „pražských“ vlků.
Další dotační výzva následovala v roce 2023. Poskytnuté prostředky využívá pro stavbu nových kapacit Zoologická zahrada a zámek Zlín-Lešná. Nová výzva je plánovaná také na začátek příštího roku.
Zvířata vyžadující zvláštní péči definuje vyhláška č. 451/2021 Sb.:
všechny jedovaté druhy plazů, všechny druhy krokodýlů, některé druhy ptáků, všichni primáti, většina šelem, chobotnatci, většina druhů lichokopytníků i sudokopytníků.
Finanční náklady k získání povolení k chovu vlků:
vydání povolení k chovu 10 000 Kč,
prodloužení povolení po každých 3 letech 5 000 Kč,
náklady na absolvování odborného kurzu nutného k získání povolení,
náklady na dobudování vhodných prostor pro vlky s ohledem na aktuální právní úpravu:
a) pro chov jednoho nebo dvou zvířat musí být venkovní chovný prostor o velikosti nejméně 300 m2,
b) třetí a každé další chované zvíře musí být nejméně dalších 20 m2 venkovního chovného prostoru.