AKTUÁLNĚ: Chtěli bychom Vás upozornit, že z důvodu výpadku elektřiny momentálně nemusí správně fungovat e-mail a online formulář

Zveřejněno Tisková zpráva

Chránit lidská práva lépe a účinněji. Kancelář ombudsmana se inspiruje zkušenostmi z Norska

Nahlédnout přes „plot“, porovnat zkušenosti, nasbírat nové poznatky. S tím odjížděl zástupce ombudsmana v doprovodu právníků kanceláře ombudsmana v závěru roku 2024 na studijní cestu do Norska. Tu umožnil projekt financovaný Fondy EHP a Norska, prostřednictvím Ministerstva financí.

Cílem cesty bylo lépe poznat norské státní a vzdělávací instituce a sdílet s nimi zkušenosti z oblastí, jako je rovné zacházení, ochrana práv lidí se zdravotním postižením, lidí omezených na svobodě nebo závislých na péči, a také v oblasti výzkumu. Vzhledem k tomu, že v České republice se nyní rozhoduje o zřízení  dětského ombudsmana, pozornost zúčastněných se zaměřila i na ochranu práv dětí.

Účastníci projektu měli možnost hlouběji se seznámit s činností  ombudsmana pro rovnostdětského ombudsmana či  Ministerstva dětí, mládeže a rodiny. Navštívili také některé organizace pro lidi s postižením, vzdělávací instituce a zařízení poskytující ústavní péči dětem s poruchami chování a závislostmi. 

A které poznatky se ukázaly být vhodné pro přenos do českého prostředí? Třeba to, jak se v Norsku řeší diskriminace a prosazuje rovné zacházení či jak probíhá spolupráce s úřady, které shromažďují data týkající se diskriminace. 

Jako klíčová se v tomto směru ukazuje spolupráce s dalšími stranami – ať už s vládou, parlamentem nebo třeba s občanskou společností. Rovněž se vyplácí budovat kontakty s právníky, kteří se věnují antidiskriminačnímu právu. Nezastupitelnou roli hraje i systematická práce s médii či osvěta a vzdělávání. Zkušenosti z Norska budou užitečné při přípravě na nové působnosti a postupy, které by měla kancelář ombudsmana v budoucnu vykonávat .

Řadu inspirativních zjištění přinesly také diskuze o ochraně práv lidí se zdravotním postižením. Podobně jako u nás i v Norsku se řeší téma příspěvku na péči a nastavení takové podpory, která by lidem s postižením umožnila maximální míru nezávislosti a samostatnosti. Na rozdíl od České republiky však dosáhnou lidé s postižením v Norsku na příspěvek, který pokryje až 24 hodin péče profesionální službou. 

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm spatřuje velký přínos projektu také v možnosti osobně navštívit zařízení poskytující ústavní péči dětem s poruchami chování a závislostmi Při návštěvách bylo totiž patrné, že řada změn, o které ombudsman v České republice dlouhodobě usiluje, jako třeba zajištění kvalitní odborné péče, systematická práce s rodinou či podpora personálu, jsou v Norsku již samozřejmostí : „Nejde o to přebírat norské zkušenosti bez dalšího. To, co jsme viděli, však potvrzuje naše předchozí závěry, že je třeba přenastavit systém ústavní péče o děti v České republice, mimo jiné přepracovat zastaralý zákon o ústavní a ochranné výchově. Individuální péče o děti, která odpovídá jejich specifikům, v zařízeních připomínajících rodinné domácnosti se totiž osvědčila jako efektivnější.“

Díky projektu se rovněž podařilo navázat řadu cenných partnerství, která bude kancelář dál rozvíjet. 

Za finanční podporu projektu „Chránit lidská práva lépe a účinněji (přenos příkladů dobré praxe z Norska do České republiky)“ děkujeme Fondům EHP a Norska 2014–2021 a jejich programu „Fond pro bilaterální vztahy programů: Spravedlnost, Lidská práva, Řádná správa a Zdraví“.

Logo Fondů EHP a Norska

Vytisknout

Zpět na aktuality