AKTUÁLNĚ: Proč je potřeba zrušit kojenecké ústavy (tzv. „kojeňáky“)? V novém videu to vysvětlujeme společně s dalšími odborníky

Zveřejněno Tisková zpráva

#Bubnovacka2023 – ombudsman bubnuje, aby byl hlas dětí slyšet

Zabubnovali jsme si společně se studenty z Gymnázia Polička, kteří se za námi dnes přijeli podívat. 

Také mezi ombudsmanskými případy se bohužel setkáváme s příběhy dětí, které doma zažívají strach a násilí ze strany nejbližších. Před týráním dětí bychom neměli zavírat oči ani coby příbuzní, známí nebo sousedé. Bubnovačka může zapůsobit právě i jako budíček pro dospělé, kteří tuší, že v jejich okolí týrané dítě je, ale z nejrůznějších důvodů se zatím neodhodlali někoho upozornit,“ věří ombudsman Stanislav Křeček a jeho zástupce Vít Alexander Schorm. 

Křeček se Schormem upozornili také na rizika takzvaného principu sociálního schválení: „Nedostatek odhodlání něco udělat může pramenit i z nejistoty. Když ostatní nic nedělají, snadno si pomyslíme, že je nejspíš správné nic nedělat. V takových případech se však nesmíme nechat ukolébat tím, že nikdo zatím na známky špatného zacházení neupozornil. V sázce je totiž zdravý vývoj a někdy i život dítěte.

Více o akci na stránkách Centra LOCIKA

Na násilí v rodině může upozornit i samo dítě. Dětem to dnes připomínáme i na webových stránkách ombudsmana pro děti deti.ochrance.cz a podívat se můžete i na náš Instagram, kde jsme se s kolegy celé léto zamýšleli nad tím, jak zvládat rodičovství bez facek.

Vytisknout

Zpět na aktuality