Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
Ochrana osob omezených na svobodě > Aktuality z detencí > Aktuality z detencí 2016 > 10 let národního preventivního mechanismu v Česku

Aktuality z detencí

10 let národního preventivního mechanismu v Česku

27. června 2016

1. ledna 2016 to bylo již deset let, co v důsledku přijetí Opčního protokolu k Úmluvě proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání, zřídila Česká republika nezávislý orgán (tzv. národní preventivní mechanismus – NPM). Jeho úkolem je posílit prevenci proti špatnému zacházení, jako monitorujícího orgánu, nikoliv jako nahrazení klasických kontrolních mechanizmů státu. Tímto orgánem se stal veřejný ochránce práv. Ochránce vykonává systematické návštěvy v místech, kde se nacházejí lidé omezení na svobodě.

Při této příležitosti se dne 23.6.2016 konalo výroční setkání v Otevřené zahradě v Brně. Připomenuli jsme si začátky NPM za působení JUDr. Otakara Motejla, jako veřejného ochránce práv, bilancovali  úspěchy a milníky (235.8 kB, Adobe Acrobat dokument) činnosti NPM a otevřeli se novým výzvám, které nám současnost přináší. Základní výzvou však pro ochránce nadále zůstává navyknout samotné systémy, které jsou odpovědné za detenci a služby v institucích, "dýchat" prevencí špatného zacházení, nikoliv pouze špatné zacházení odhalovat.

 
Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv