Veřejný ochránce práv - Rychetský
Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888


Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Ota nastavil laťku vysoko

Ještě v úterý – jako téměř každý týden v posledních více než šesti letech – jsme my „slamění vdovci“ v Brně byli spolu večer na pivu a teplé večeři. Ota jako vždycky sršel svým nezapomenutelným anglickým humorem a líčil další osudy lidí, kteří se na něj s důvěrou obraceli a pro které měl ombudsman vždycky čas i hluboce lidské pochopení.

Otakar Motejl – můj celoživotní vzor, učitel i přítel. Sblížili jsme se hned počátkem normalizačních let, když převzal obhajobu drtivé většiny mých přátel z disentu a nebál se se mnou setkávat vždy v pozdních večerních hodinách, kdy už býval v advokátní poradně v Ječné ulici sám.

Jeho lidská moudrost a současně jakási shovívavost a velkorysost, se kterou sledoval naše občas až komické hemžení v disentu, nám umožňovala překonat i ty nejtěžší chvíle, když se zdálo, že StB se zase podaří někoho dohnat do vězení nebo exilu.

Bez jeho informací z vyšetřování stejně jako bez jeho ochoty vyřizovat do ruzyňských cel a zpět vzkazy spolu s pomeranči nebo tvrdými Spartami by mnoha rodinám bylo mnohem hůře.

Otakar Motejl byl prvním polistopadovým předsedou Nejvyššího soudu, který se pod jeho moudrým vedením dokázal transformovat na soudní stolici moderního typu.

Když ode mne čerstvě jmenovaný premiér Miloš Zeman požadoval v roce 1998 splnění slibu a přijetí členství ve vládě, neváhal Ota rezignovat na vedení Nejvyššího soudu a doprovodit mne do vlády, kde přijal funkci ministra spravedlnosti.

Když mu Poslanecká sněmovna nepřijala rozsáhlou legislativní změnu české justice, která představovala dodnes neuskutečněnou zásadní reformu justice, bez váhání ministerské křeslo opustil a dal tím neopakovatelný příklad principiálnosti, která tolik naší politické scéně chybí.

Otakar Motejl byl první ombudsman naší země; podařilo se mu z ničeho vybudovat funkční úřad veřejného ochránce práv srovnatelný se stejnými úřady vyspělé Evropy.

Nastavil laťku vysoko a všichni jeho následovníci budou mít těžkou práci a současně závazek nést dál jeho odkaz lidství, humoru a charakteru. Umřel v neděli dopoledne.

JUDr. Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu ČR pro deník Právo 10. 5. 2010

Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv