Veřejný ochránce práv - Plotová
Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888


Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Rebel Otakar Motejl

Jako mnoho jiných i já jsem si vytvořila k panu doktorovi určitý vztah. Měla jsem velké štěstí, že jsem pro něj mohla pracovat a učit se tak od člověka, který toho o životě hodně věděl. Mimo jiné uměl „číst v lidech“; tušil jejich úmysly a příčiny jejich trablů dovedl odhalit s přesností hodináře. – Ne vždy to ovšem chtěli slyšet, ale i to pan doktor věděl.

Ve své podstatě byl pan doktor vlastně rebel. Nikdy nechtěl jít s davem, když byl přesvědčen, že se ubírá špatnou cestou. A dělalo mu náramnou radost, když mohl zpochybnit dosud neotřesitelná pravidla a zavedené „pravdy“ nebo zviklat obžalobu případu, který se na první pohled jevil jako beznadějný.  Bavilo ho, když pastička sklapla naprázdno. To mi na něm bylo moc sympatické. Při tom neměl strach a vždycky používal vlastní hlavu. – Učil nás, že je třeba „Myslet, hlavně myslet“.

Ponechával si svobodu rozhodování i tam, kde mnozí podlehli strachu nebo vlastní pohodlnosti. Rád zpochybňoval nesmyslná pravidla či rozhodnutí a pomyslnou třešničkou na dortu pro něj při té příležitosti byla možnost vytáhnout na světlo skutečné (mnohdy zábavné) důvody jejich přijetí. Nenechal se ovládnout nikým a ničím, ani vlastní mocí, která mu v průběhu jeho pracovní kariéry byla svěřena. Jeho upřímné a suché konstatování, že vlastně na „té své funkci“ vůbec nelpí a nevadilo by mu, kdyby byla zrušena, mnohým vyráželo dech.  Nebál se říct i to, co na co by se ostatní neodvážili ani pomyslet.

Pro nás mladší byl důkazem toho, že nejcennější, co člověk v životě má, je schopnost uchovat si „rovná záda“ a čisté svědomí.

V Brně dne 14. května 2010

Jana Plotová, právnička Kanceláře veřejného ochránce práv

Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv