Veřejný ochránce práv - Kalenská
Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888


Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Čtvrtky s Oťasem

Před několika lety jsem seděla v kanceláři ombudsmana. Bylo po rozhovoru. Otakar Motejl kouřil a já na něj vyhrkla, že s ním chci udělat knihu. Bylo to neplánované, prostě jsem zjistila, že se mi líbí jako člověk. Že si přeju stýkat se s ním často a povídat si. Za měsíc jsme se začali scházet u něj doma, na pražském Újezdě. Tím začaly naše čtvrtky.

Skvěle vyprávěl. Měla jsem ráda jeho sebeironii. Přicházela jsem zmrzlá a on mě vždy posadil k topení, které pustil naplno. Kouřili jsme u toho tak, že jsme na sebe skoro neviděli. Takhle jsme pracovali čtyři roky. Jsem šťastná za tyhle chvíle s Oťasem, jak jsem mu občas v žertu řekla.

Práce na knize skončila a my se vídali dál. Málokdo umí vyprávět dlouhé historky. Ty jeho mohly trvat dvě hodiny a pořád jsem se bavila. Občas se dojímal. Třeba když jsme si spolu vyrazili na premiéru Dobře placené procházky v Národním divadle. Doktor mě vzal za loket a že prý nechce být s lidmi na rautu. Chtěl si dojmy užít v klidu. Zamířili jsme do Slavie. Doktor vytáhl ze saka placatici, nad námi stál číšník a koukal, jak si u něho v podniku dáváme vlastní kořalku. Bylo nám hezky.

Naposledy jsem ho viděla dva týdny před smrtí. Seděl u mě doma, téměř v okně, protože u nohou se mu motal můj roční syn, a on nemohl nekouřit- Probírali jsme, jestli se má vzdát funkce ombudsmana. Ten den jsme se poprvé shodli, že by měl setrvat.

Doktor mi řekl, že si neumí představit, co by dělal jako důchodce. Už dlouho nevypadal tak dobře. Myslím, že jsme si stačili říct všechno důležité. Jak si chybíme a jak co nejdříve vyrazíme na pivo. On mi bude strašně chybět. Když mi jeho kolegyně zavolala, že "nám náš doktor odešel", blesklo mi hlavou, že mi odešel velký přítel. A že z něho ten důchodce nakonec nebude.

Renata Kalenská, novinářka, pro Týden 17. 5. 2010

Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv