Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888

Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Diskriminace > Aktuality z diskriminace > Aktuality z diskriminace 2018 > HIV pozitivní lidé v Británii se budou moci stát piloty a pilotkami

Aktuality z diskriminace

HIV pozitivní lidé v Británii se budou moci stát piloty a pilotkami

21. března 2018

Britský Úřad pro civilní letectví se chystá změnit pravidla, která HIV pozitivním lidem omezují pilotování na komerčních linkách.

Britský Úřad pro civilní letectví (Civil Aviation Authority, dále „Úřad“) se rozhodl změnit pravidla bránící HIV pozitivním lidem stát se piloty či pilotkami komerčních letadel. K chystaným změnám pravidel se rozhodl na základě případu muže ze Skotska, který se chtěl stát pilotem na komerčních linkách. Muž, který v médiích vystupuje pod pseudonymem Anthony, se měl v loňském roce účastnit pilotního výcvikového programu. Poté, co oznámil, že je HIV pozitivní, neobdržel od Úřadu zdravotní povolení a byl z programu vyřazen. Pan Anthony se následně proti rozhodnutí odvolal, ale bez úspěchu. Odmítnutí Úřadu označil za zničení svého profesního snu a pravidla zkritizoval jako zastaralá a diskriminační. Uvedl, že pokud člověk podstupuje úspěšnou léčbu, jeho stav se neliší od těch, co HIV pozitivní nejsou. Podle něj je proto nemyslitelné, aby při současných možnostech léčby byla diagnóza HIV překážkou.

Současná pravidla stanovují, že zdravotní povolení potřebné pro získání pilotní licence pro komerční lety neobdrží osoby, které například prodělaly transplantaci orgánů, mají diabetes 1. stupně nebo jsou HIV pozitivní. Piloti a pilotky, kteří komerční licenci už mají a některý z uvedených zdravotních problémů se u nich objeví až později, však o licenci nepřichází a svoji profesi mohou vykonávat i nadále. Létat ovšem nesmí sami, ale pouze za přítomnosti spolupilota. Ti, kteří se o licenci teprve ucházejí, tak musejí být v takovém zdravotním stavu, který jim podle pravidel povolí absolvovat i sólové lety a nebude je omezovat na létání pouze se spolupilotem.

Když se případ dostal do médií, objevily se hlasy požadující změnu stávajících pravidel. Pana Anthonyho podpořili i někteří skotští politici a organizace věnující se problematice HIV. Ty upozornily na to, že se v léčbě HIV dosáhlo významného pokroku a k dispozici jsou velmi účinné léky. Měla by tak být nastavena flexibilnější pravidla, která by umožnila přistupovat k HIV pozitivním uchazečům a uchazečkám individuálně. Úřad oznámil, že změnu pravidel podporuje a na základě nejnovějších expertíz ohledně nemoci HIV hodlá ve spolupráci s Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (European Aviation Safety Agency) slibované změny uskutečnit.

Své původní rozhodnutí týkající se pana Anthonyho Úřad změnil a zdravotní povolení mu udělil. Ten se tak bude moci zúčastnit výcvikového programu a stát se pilotem.

Více informací zde:

http://www.bbc.com/news/uk-scotland-42732716 
Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -  Přístupnost webu  -  RSS - Tiskové zprávy  -   RSS - Aktuality z detencí
© Kancelář veřejného ochránce práv