Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
Diskriminace > Aktuality z diskriminace > Aktuality z diskriminace 2016 > Pekařství v Belfastu odmítlo upéct dort na podporu homosexuálů, soud to označil za diskriminaci

Aktuality z diskriminace

Pekařství v Belfastu odmítlo upéct dort na podporu homosexuálů, soud to označil za diskriminaci

28. listopadu 2016

Odvolací soud v severoirském Belfastu potvrdil rozsudek soudu první instance v případu Lee vs. Ashers Baking Company Ltd. Pekařská firma se dopustila diskriminačního jednání, když odmítla zákazníkovi upéct dort s nápisem na podporu homosexuálních sňatků. Soud dospěl k závěru, že se firma dopustila diskriminace na základě sexuální orientace.

Místní aktivista za práva homosexuálů Gareth Lee si před dvěma lety objednal v pekařství Ashers Bakery dort s nápisem „Support gay marriage“ (podporujte homosexuální sňatky) pro akci, která se měla konat v rámci Mezinárodního dne proti homofobii. Pekařství však jeho žádost odmítla, protože se s vyzněním nápisu neztotožňuje. Lee se tímto cítil poškozen a celá záležitost nakonec skončila u soudu. Majitelé podniku se hájili tím, že jsou věřící evangeličtí křesťané a nápis odporuje učení Bible. Vyhotovením dortu s takovým nápisem by tak podporovali něco, co je v rozporu s jejich náboženským přesvědčením. Soud ovšem rozhodl, že se jedná o porušení zákona zakazujícího diskriminaci v poskytování zboží, služeb či vzdělání na základě sexuální orientace (Equality Act Sexual orientation Regulations).

Odvolací soud letos v říjnu rozsudek potvrdil. Soud dále uvedl, že pekařství není náboženskou organizací, ale jedná se o podnik, který majitelé provozují za účelem zisku. Samotnou výrobou dortu pro určitou skupinu obyvatel či s určitou ozdobou ještě nevyjadřuje pekařství někomu svoji podporu. Soud rovněž uvedl, že pekařství nemůže selektovat zákazníky na základě diskriminačních důvodů a poskytovat jen ty služby, které odráží jejich vlastní náboženské či politické přesvědčení ve vztahu k sexuální orientaci.

Rozhodnutí soudu nemusí být ještě konečné, majitelé pekařství zvažují dovolání k nejvyššímu soudu.

Celý rozsudek k dispozici zde .

Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv