Pomáháme bez rozdílu
Vyhledávání
 
informační linka
+420 542 542 888

Elektronický zpravodaj

Pro přihlášení k odběru našeho elektronického zpravodaje zadejte svůj email.

Aktuálně > Tiskové zprávy 2015 > Setkání ochránkyně s obyvateli Zlínského kraje

Setkání ochránkyně s obyvateli Zlínského kraje

17. března 2015

Obyvatelé Zlínského kraje budou mít ve středu 1. dubna možnost setkat se s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou, dozvědět se víc o její práci, a o tom, s čím jim může pomoci. Zájemci mohou návštěvy využít i k podání podnětu ochránkyni.

V rámci osvětové kampaně „Zajímáte nás“ zamíří veřejná ochránkyně práv 1. dubna do Zlínského kraje. Cílem návštěvy je zvyšovat právní povědomí občanů, povzbudit je v řešení problémů a vysvětlovat jim, v čem jim může ombudsman pomoci. Ochránkyně se setká s obyvateli kraje, se zástupci úřadů, navštíví domov pro osoby se zdravotním postižením a připraven je i vzdělávací program pro studenty.

Návštěvu kraje zahájí ochránkyně v dopoledních hodinách v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Kvasicích. Seznámí se s fungováním zařízení, podmínkami, v nichž klienti pobývají a hovořit bude i s personálem.

V 11:00 h ochránkyně osobně přivítá občany u dočasného informačního stánku na Krajském úřadě ve Zlíně. Právníci Kanceláře veřejného ochránce práv zde pak budou až do 15:30 h přijímat podněty od občanů (stížnosti na úřady či na diskriminaci), vysvětlovat působnost a pravomoci ochránkyně, průběh šetření i to, jak může ochránkyně v konkrétních případech pomoci.

Návštěva v regionu je pro ochránkyni i příležitostí setkat se se zástupci kraje a obcí, s nimiž bude rovněž hovořit o své působnosti a nejčastějších problémech, s nimiž se na ni lidé ze Zlínského kraje obracejí. Současně to bude i příležitost seznámit se s názory úřadů a s potížemi, které řeší.

Mezitím, v dopoledních hodinách (10-13 h), se studenti Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín zúčastní osvětově-vzdělávacího programu pro mládež. Na veřejnou ochránkyni práv se totiž s dotazy a podněty obracejí i děti a náctiletí. Hra s divadelními prvky a workshop vtáhnout studenty do diskuze, v níž se lépe seznámí se svými právy, budou diskutovat o toleranci k odlišnosti a o občanské odpovědnosti. Studenti se dozví, s čím a jak se mohou na ochránkyni obracet, jaká je její působnost. S právníky Kanceláře veřejného ochránce práv mohou rovnou prodiskutovat i některé vážné situace, do nichž se sami dostávají.

V Městské knihovně ve Valašském Meziříčí se v 18:00 h uskuteční večerní setkání ochránkyně s občany. Jeho hlavní tématem jsou (Ne)rovné šance v zaměstnání a uvede ho hraná divadelní scénka s příběhem popisujícím potíže s diskriminací v zaměstnání. Účastníci večera mohou do příběhu zasahovat svými zkušenostmi a náměty, jak by bylo možné popisovaný problém řešit. V následné diskuzi s veřejnou ochránkyní práv a jejími právníky se pak dozví, jak by měli postupovat, jaká jsou jejich práva, kdy a jak jim může veřejný ochránce práv pomoci. Vstup na večerní setkání je volný.

Osvětová setkání "Zajímáte nás" se konají v rámci projektu Společně k dobré správě financovaného z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Sdílet stránku 
Blind Friendly Web – přístupnost webových stránek pro nevidomé a slabozraké blind friendly web
vyrobila Omega Design
Tisk  -  Mapa webu  -  O webu  -  Kontakty  -   Přístupnost webu
© Kancelář veřejného ochránce práv